Autor Tema: Izrada varalica  (Posjeta: 12632 )

0 Ribolovaca i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Buta

• Administrator
  • *
  • Zahvale
  • -Dao: 1244
  • -Primio: 269
  • Spol: Muški
    • Sportski ribolov
Izrada varalica
« : Svibanj 05, 2011, 20:44:27 »
  • Objavi
  • Izrada varalica od drveta.
    « Zadnja izmjena: Veljača 13, 2012, 14:06:40 mmire5 »

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    Odg: Izrada varalica
    « Odgovori #1 : Svibanj 05, 2011, 21:00:48 »
  • Objavi
  • Uputstvo kako napraviti vobler – wobbler.

Da bi pokusali napraviti bilo kakvu varalicu, u ovom slucaju vobler, prvo sto morate imati je dosta volje i strpljenja.
    U ovom tekstu cu pokusati da olaksam pocetnicima i ukazem na greske, kako nebi u startu gubili vrijeme, a i volju.
    Znamo i sami da kod nas nema bas nekih kvalitetnih varalica, a cjene su im plafon u odnosu na njihov kvalitet, cast izuzetcima!
    Zato uz malo vise truda mozete i vi imati svoje domace varalice.
    Naj bitnije vam je prvo sakupiti sav materijal koji vam je potreban da bi krenuli praviti vobler varalicu, ja bi vam preporucio da ni ne pokusavate bez okupljenog materijala, jer samo mozete izgubiti volju, vjerujte znam iz iskustva kad sam tek pocinjao 
    Nepotrebno nerviranje i brzopletost ne donose nista, zato obezbijedite sve komponente i mozemo poceti sa izradom voblera.
    Potrebni materijal :
    -Drvo: potrebno je jako lagano i mekano drvo, kao sto je lipa. Mislim da je lipa najbolji primjer, a i dostupno je svakome tako da za pocetak to bi bilo dovoljno za praksu.
    Ako budete sjekli lipu, nemojte je samo sjeci za vrijeme njenog cvjetanja jer je puna pcela, ako ih budete uznemiravali, napasce vas!
    Materijali koji mogu zamjeniti lipu su topola i balza ali ih je tesko pronaci, ali i dosta su kvalitetniji u odnosu na lipu.

-Žica: mora da bude tanka i nehrdjajuca. Debljina zice mora da bude od 1,5mm-2mm.
    Nesmije da bude previse elasticna, mora da ostane u polozaju u kojem je mi savijemo, odnosno kako formiramo oblik.
    -Testera: noz (zaga) mora da bude takodje iste debljine kao i zica i jako ostra.
    -Nož: ja koristim skalper, mora da bude ostar i neostecen da nebi smetao pri oblikovanju voblera.
    -Kljesta: kad smo kod kljesta, treba da imamo kraj sebe najmanje 3 vrste a to su za sjecenje zive, spicaste i obicne (poznate u narodu kao kombinirke).
    -Šmirgl papir: za nijansiranje oblika voblera (gladjenje), prosirivanje i ciscenje kanalica.
    -Olovo: ono sluzi za balansiranje voblera, nacin hodanja (mrdanja) tj. kretanja voblera.
    -Plastika za kljun: trebate naci jaku plastiku, da nije savitljiva, a da pritom lako ne puca, ja koristim onaj bonus cd sto dobijemo u paketu, tacnije kad kupimo prazne cd-ove pretezno imamo jednu plastiku koja je u obliku cd-a, a sluzi za njihovu zastitu, idealan je!
    -Boja (sprej) i lak: boja nam sluzi da varalicu obojimo (Nijansiramo) po nasem izboru, a lak da voblera zastitimo od vode i drugih laksih ostecenja, odnosno premazujemo ga jako tankim slojem bezbojnog laka.
    -Kit: kit koristimo za popunjavanje kanalica i eventualnih neravnina na vobleru.

Prvo sto vam je ciniti je to, da odredite velicinu i oblik voblera.
    Ako koristite granu drveta, pokusajte naci ravno, da vam je lakse odrediti zamisljene dimenzije tj. oblik.

Kroz komadic drveta, potrebno je testerom urezati liniju dubine 2-3mm (moze i vise sve zavisi od debljine zice).
    Zatim nacrtati olovkom oblik varalice, pazite da te 2 strane koje djeli isjeceni kanalic budu paralelne i simetricne jedna drugoj.
    Sad na red dolazi oblikovanje varalice (pazite kad varalicu oblikujete da nebi doslo do cjepanja drveta, uvjek sjecite od glave ili repa ka sredini, (obrnuto nikako ne pokusavajte).
    Kad smo kod oblikovanja dobro paznju obratite na bocne strane, one moraju biti potpuno iste.
    Poslije oblikovanja dolazi gladjenje (smirglanje), mi ga nazivamo finiranje.
    U pocetku koristite grubi smirgl-papir da lakse skinete visak drveta, a zatim mekani smirgl za finiranje.
    Kada smirglate, nikad ne pokusavajte u zatvorenoj prostoriji, prvenstveno zbog zdravlja.
    E kad zavrsite sa smirglanjem, na red dolazi savijanje zice.
    Zicu trebamo saviti tako da odgovara dimenzijama voblera, prvo se krece sa savijanjem na trbusnom djelu voblera a zatim izmjerite duzinu do kljuna i do repa voblera, pocnete savijati zicu, na zavrsetku morate postaviti alkice na trbusnom dijelu zice i na repu (trokukuke stavljate na gotov vobler).
    Kad napravite oblik zice i postavite alkice, treba da izmjerite dali odgovara duzina i dubina napravljenog kanalica.
    Poslije zice trebamo da napravimo 2 mala olovceta koja ubacujemo u vobler radi balansa.
    Sad na red dolazi kitovanje.
    Sa kitom napunimo mali kanalic, a zatim ubacimo zicu i olovo, pustimo da se to malo osusi, a onda opet dolazi smirglanje viska kita na varalici.
    E ako smo uspjesno to sve uradili na red dolazi (moze i poslje bojenja) usjecanje kanalica za kljun voblera.
    Takodje moramo odrediti sirinu kljuna, to je najbolje odrediti po debljni voblera.
    Sam polozaj i dimenzije i oblik kljuna zavise kako ce nas vobler raditi i koliko duboko zaranjati itd..
    Na kraj dolazi bojenje i lakiranje voblera!
    Za lakiranje voblera potrebni su vam sprejevi raznih boja (takodje nikad ne farbajte vobler u zatvorenom prostoru).
    Obojeni vobler pustimo da se osusi a zatim nanosimo tanak sloj bezbojnog zastitnog laka).
    Napravljeni vobler mozete isprobati, uspjesno je napravljen ako se pravilno krece i pravi dobru vibraciju, pogotovo ako na jedan od vasih voblera dobijete ribu, onda je jos bolji.
    Zamislite osjecaj kad na svoj vobler upecas ribu, a jos ako je kapitalna, e za taj osjecaj se vrijedi potruditi.

Offline milosh

• Mrežaroš
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 0
    • -Primio: 5
    « Odgovori #2 : Svibanj 27, 2011, 00:37:54 »
  • Objavi
  • ne slazem se....POCNITE PRVE VOBLERE PRAVITI OD BALZE!!!!
    1.laksa je za obradu
    2.vise trpi promasaje u meri
    3.najskuplje je ono sto moras kupovati vise puta
    Sve ovo rezultira da se covek ne razocara...ko razume SHVATICE  ;)

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #3 : Svibanj 27, 2011, 18:21:17 »
  • Objavi
  • Slažem se s tobom po točki optužnice:
    1 i 2

ali problem je u ovoj trećoj gdje i sam navodiš da je moraš više puta kupovati i da nije baš jeftina

Ja sam osobno pitao nekoliko stolara za balzu i nikad ni ćuli nisu za nju. Živim u manjem mjestu i nemam je gdje u okolici nabaviti pa što mi drugo preostaje osim onoga što imam na raspolaganju a to je: lipa, jela, topola

Offline milosh

• Mrežaroš
    • *
    • Zahvale
    « Odgovori #4 : Svibanj 27, 2011, 19:15:52 »
  • Objavi
  • Probaj kod avio-modelara,oni koriste balzu za modele aviona...u kineskim prodavnicama mogu da iznenade neke glupe figurice od balze a vidi i kod onih majstora sto uramljuju slike,oni imaju nesto slicno balzi a zove se mislim vava ... 8)
    P.S. A ono pod 3. sam mislio da ako kupis suvo drvo i potrosis vreme i novac na njega a nista ne uradis e onda je to vise nego ***** ;)
    « Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2011, 19:18:14 milosh »

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #5 : Svibanj 28, 2011, 09:47:03 »
  • Objavi
  • Miloshe, znam da si iskusni u ovom poslu pa bih te eto zamolio da nam napišeš svoj postupak izrade voblera, naravno, ako nije tajna.
    Vjerujem da će potaknuti korisnike da naprave nešto svoje

Offline milosh

• Mrežaroš
    • *
    • Zahvale
    « Odgovori #6 : Svibanj 28, 2011, 10:05:45 »
  • Objavi
  • Nisam ja bas tako iskusan,ima puno iskusnijih a i covek se uci dok je ziv,mada za svoje potrebe i potrebe drugih umeme da napravim ponesto ;)
    Da probam a vi ako nesto nije jasno pitajte...
    kao prvo od komada balze(drveta) isecete letvice debljine zamisljenog voblera pa kada to uradite na toj letvici sa olovkom izvucete osu sa jedne i druge strane identicno(ovo vam je jako bitno) to isto uradite i na gornjoj i dojnjoj strani.Model varalice koje ste mislili praviti prenesite na papir(shablon) i obavezno na shablon(mustru)obelezite isto ose.Sada taj shablon(mustru) stavite na onu letvicu,poklopite ose i ocrtajte mustru na letvicu(sve strane),isecite...sada imate poluproizvod vaseg voblera kojeg trebate uobliciti(e tu vam ne mogu pomoci... :) ).Dok je poluproizvod,isecite kanal po sredini stomaka(od glave do repa) u koji cete staviti zicu koja nosi udice i nosna za povlacenje voblera.Mozete se igrati sa raznim rezbarenjima skrga,ledja,peraja,oci(ko ima dara),mada to ne utice na lovnost ali je puuuno lepse videti takav vobler...
    Sada imate VAS vobler ;) verujte u njega,bacajte ga i riba ce sigurno doci na njega
    P.S.Na YouTube imate puno materijala o ovome sto sam vam pisao i verujte da sam ja odatle puno naucio.Druzite se jedni sa drugima i izmenjujte iskustva jer to puno moze da pomogne.

Offline soha

• Kederaš
    • *
    • Zahvale
    • -Primio: 3
    « Odgovori #7 : Srpanj 11, 2011, 14:09:57 »
  • Objavi
  • Da se i ja malo uključim u diskusiju. U principu se slažem i sa jednim i sa drugim. A Balsa i recimo Lipa imaju svojih mana i svojih prednosti. Balsu je teško pronaći i nije baš jeftina bar kod nas u BiH. Balsa je pogodna i brza za izrdu varalica, dok je lipa tvrđa i dosta je teže istu rezbariti. Samim tim balsu je teže zaštiti jer je mekša u odnosu na lipu, koja je dosta tvrđa ali i dostupnija i jeftinija. Ja u principu radim i sa jednim i sa drugim drvetom i zadovoljan sam i sa jednim i sa drugim. Poenta je da onaj ko ima želju i volju ne treba da se plaši i da svakako treba da se oproba u izradi svoje varalice, a još kada bude uhvatio svoju prvu ribu na svoj rad onda je zadovoljstvo nemjerljivo.

Offline kova_sb

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 9
    • -Primio: 45
    Jig Woblers (luda varalica)
    « Odgovori #8 : Srpanj 26, 2011, 13:33:41 »
  • Objavi
  • Slučajno tražeći na youtube filmove o varalicama, pronađem filmić od Jig Wobleru, impresionirao me njezin rad.
    Koliko sam shvatio varalica je stvorena za Bass-a, ali sigurno može poslužiti i za naše ribice.

Na slikama nije pokazano dali treba staviti olovo, u tijelo zbog balansa. Sigurno zbog toga ima takav ludi rad!

Od olova napraviti glavu, glava sa slike ima težinu 18gr, olovo koje koriste za izradu glave. Takvo olovo nisam viđao po trgovinama u svojoj okolici.

Uvijek postoji alternativa da napravite sami kalup za glavu ili da kupite već gotovu glavu, a nju možete pronaći na Robinson leptirima i postoje u raznim gramažama.

Ne hrđajuću žicu debljine 0,8mm saviti pod kutom od 45 stupnjeva, provući žicu kroz tijelo olovne glave, sa druge strane saviti, da glava nema "lufta"

Varalice ima u raznim dužinama od 5,5 cm, kao sa slike pa sve do 18cm, možete si dati mašti na volju pa izraditi po svome, u tijelo varalice možete staviti i zvečku, i to je onda dobitna kombinacija.

I zadnje slijedi lakiranje po vašem izboru.....

Ja sam joj dao ime Luda varalica zbog svoga rada, prilikom povlačenja.

Pogledaj te rad varalice!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Pe-KWVPd8OM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Pe-KWVPd8OM</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=KJSKR8kXAhg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=KJSKR8kXAhg</a>
    « Zadnja izmjena: Srpanj 26, 2011, 13:52:43 admin, Razlog: Uređeni Youtube linkovi koji su bili neispravni »

Offline Karlo Sigeti

• Banirani
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 34
    • -Primio: 54
    « Odgovori #9 : Siječanj 13, 2012, 09:44:36 »
  • Objavi
  • Ukoliko ipak umjesto bezbojnog laka za Čamce odlučite koristiti ping-pong loptice rastopljene u acetonu ili nitro razrijeđivaču, radije kupite original loptice, nego one jeftine u kineskom, koji su izrađeni od plastike, a ne od celuloida.

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #10 : Siječanj 13, 2012, 09:49:34 »
  • Objavi
  • Dosad sam koristio upravo loptice iz kineskog dućana, ali je na njima pisalo "Denis". One su mi se pokazale dobre i nemam primjedbi nikakvih na njih.
    Istina da ima više vrsti plastike od kojih se proizvode te ping pong loptice, ali evo ove su ispitane i daju odlične rezultate

Offline SavaGear

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 63
    • -Primio: 73
    « Odgovori #11 : Siječanj 13, 2012, 12:06:21 »
  • Objavi
  • Denis loptic su od celuloida, a ostale možete lako provjeriti. Samo zapalite mali komadić loptice i ako izgori burno bez ostataka - onda je celuloid. Ja koristim Denis loptice i one malo skuplje Donic koje nabavljam u stolnoteniskom klubu gdje inače treniram.

Offline SavaGear

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 63
    • -Primio: 73
    « Odgovori #12 : Siječanj 15, 2012, 19:02:20 »
  • Objavi
  • Nije mi dosad palo napamet koristiti šljokice, ali ideja je odlična i ja bih je malo promijenio. U završni lak bih izmješao nešto tih šljokica i zajedno s lakom bi ih nanio na vobler. Kaj velite, bi išlo tak?

Offline Ivan-sk

• Kederaš
    • *
    • Zahvale
    • -Primio: 1
    « Odgovori #13 : Siječanj 20, 2012, 17:46:10 »
  • Objavi
  • Stvarno odlično opisan način izrade, alati i materijali potrebni za izradu voba. Već neko vrijeme i sam razmišljam da pokušam napraviti sam svoj vob. Jedino još moram nabaviti žicu i baciti se na posao.  evil

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #14 : Siječanj 20, 2012, 17:51:18 »
  • Objavi
  • Ivane, drago mi je da ti se sviđa

Ne znam jel si pročitao ovu temu u kojoj iznosim kako ja pravimo voblere, možda ti također pomogne
    http://www.sportski-ribolov.info/index.php/topic,1265.0.html

Radim ih već nekih 2 mjeseca i dosada već imam preko 50 komada spremnih za farbanje.

No uostalom, tema ti ja ovo gore, pa pogledaj sam

Bistro!!!

Sportski ribolov

« Odgovori #14 : Siječanj 20, 2012, 17:51:18 »

Page Rank Check